Sunday, February 15, 2009
Vääriskividest/ about Gemstones
SÜNNIKIVID
Jaanuar - granaat
Veebruar - ametüst
Märts - akvamariin
Aprill - teemant
Mai - smaragd
Juuni - pärl
Juuli - rubiin
August - peridoot
September - safiir
Oktoober - opaal
November - topaas
Detsember - türkiis
Saturday, February 14, 2009
Pärlitest
Pärli kõvadus on 3-4 (Mohssi skaala), seega on pärl väga pehme kalliskivi teda võib kriimustada isegi küünega. Pärli hinnatuim väärtus on tema eriline, soe läige, mis on valguse peegeldumise ja nõrga värvidemängu kombinatsioon. Pärli läiget nimetatakse inglise k "the orient of pearl" mis on pärlite müügi kõige olulisem hinnafaktor.
Tänapäeval müüakse juveeliturgudel üksnes kahte liiki pärleid: pärliimitatsioonid ja looduslikud pärlid e looduses (pärlifarmides) inimese poolt kasvatatavate pärlimolluskite poolt toodetud pärlid, kus pärl hakkab kasvama molluski pehmesse kehasse inimese poolt istutatud pärlituumakestest. Nimelt tahab mollusk oma kehasse istutatud sissetungijast vabaneda ning seetõttu hakkab teda katma pärlmutrikihtidega.Tänapäeval ei otsi sukeldujad merepõhjast enam pärlikarpidest pärleid, sest kõik normaalses sügavuses asuvad molluskikarbid on ammu välja püütud. Et leida ühte pärlit, tuleb avada ca 20 000 molluskikarpi. Pärlite järele valitseb väga suur nõudmine, juhuslikult leitud loodusliku pärli kvaliteet on enamasti kehvapoolne. Ka on nn Pärliveed sõjaväebaaside poolt saastatud.
Seega kasvatatud pärl (ingl.k. cultured pearl) ongi ainus looduslik pärl meie juveelikauplustes.
Pärliimitatsioonid on tehispärlid, mille valmistamine toimub tehastes ja millel ei ole midagi ühist loodusliku protsessiga, ehkki nii mõnedki imitatsioonpärlite müüjad püüavad ostjaid segadusse ajada. Kõige sagedamini räägitakse nn "looduslikule pärlile väga lähedasest koostisest" või siis sellest, et imitatsioonpärli sees on "ehtsast merekarbist tuum". Pärli väärtus ei ole mitte pärli sees, vaid just pärli pinnal. Pärliimitatsioonid koosnevad klaas-, plastik- või merekarbist kuulikestest, mida korduvalt kaetakse kalaluudest saadava aine guaniini ja laki seguga. Reeglina iseloomustab pärliimitatsioone väga ümmargune ja külm-sile (klaasjas) pind ning neile valmistajate poolt antav 5-10-aastane garantii. Tuntumad pärliimitatsioonid: MALLORCA, MAJORICA, MISUKO, MISAKI (müüb ka kasvatatud pärleid), mis oma hinnalt on sageli üsna kallid.
Mis teeb pärlist nii erilise juveeli?
Esmalt päritolu, kuna erinevalt teistest kalliskividest, mille lõplik viimistlemine toimub inimese poolt lihvimise või poleerimise teel, ei suuda inimene pärlit kaunimaks (siledamaks, säravamaks, ümaramaks) muuta. Pärl on 100% looduse, st pärlimolluski looming ning väiksemgi katse pärli pinda poleerida rikub pärli igaveseks! Viimasel ajal on turule ilmunud "tahklihvis pärlid", kus pärli pind on poleeritud imepisikesteks tahkudeks (briolettlihv) selline töötlus aitab varjata pärli kehvapoolset pinda ja on kasutusel üksnes madala kvaliteedi varjamiseks.
Teiseks iseloom - e pärli diskreetsus. Erinevalt sädelevatest ja efektsetest kalliskividest, mis edevalt hüüavad: "Vaata mind!" ning sageli oma kandja sootuks varju jätavad, on pärlid oma perenaisele ustavad peegeldades tema naha- või kleidi tooni, ümbritsevad nad nende kandja sooja hõõgusega. Just pärlite ajatus ja universaalsus teevad neist maailma ihaldatuimad ja enamkantavad ehted. Paljudes
Millest sõltub pärlite hind
Olenemata pärlite päritolust ja liigist on maailmas välja kujunenud teatud tegurid, mis määravad pärlite hinna: läige, pinna tasasus, kuju, suurus ja värvus.
Loomulikult on kõige kaunimad suured, siledapinnalised, ühtlaselt ümmargused ja särava läikega pärlid kuid ühtlasi on need ka kalleimad! Enne kauplusse minekut mõelge enda jaoks läbi kaks asja: millise hinnaga ja kui pikka pärlikeed soovite, edasise valiku aitab teha asjatundlik müüja (sest pärleid tasub osta ainult asjatundjate juurest).
Pärli tähtsaim omadus on läige, mis tuleneb pinna tasasusest ja pärlikihi paksusest: mida paksema koorega on pärl, seda kaunim ja tugevam on pärli läige ja intensiivsem värvide mäng. Tugeva vikerkaarevärvilise läikega pärlid on vastupidavamad ja pikaealisemad kui tuhmi, piimja läikega pärlid. Viimaste pärlikiht on õhuke, sellised pärlid kooruvad kiiresti ning nende pind on vastuvõtlikum ka naha eritistele (higi).
Pärli kuju - pärlid võivad olla ümmargused, tilga- või nööbikujulised, baroksed. Loomulikult on hinnalisim ühtlastest ümmargustest pärlitest kee, kuid paljud eelistavad kergelt barokseid pärleid just nende isikupära ja erilisuse tõttu, mis on looduslikkuse kindlaks tõendiks. Teatavasti on ju pärliimitatsioonide iseloomulikumaks jooneks see, et nendes keedes on pärlid kõik ühtlaselt ümmargused ja ühesuguse läikega. Igal juhul tasub eelistada pisut ebakorrapäraseid, hea läikega pärleid tuhmi, nn. keedetud kala silma meenutava läikega ümmargustele pärlitele.
Pärli suurus - s.o. pärli läbimõõt millimeetrites, pärlid on liigitatud 0,5mm täpsusega. Enimmüüdud Jaapani pärlid on mõõdus 5,0 8,0 mm, Lõunamere ja Tahhiiti pärlid jäävad 10,0 16,0mm vahele. Suuremad pärlid on alati kallimad, kuid mingil juhul ei ole suurus pärli kvaliteedi määravaim tegur.
Pärli värvus on tegelikult maitse ja sobivuse küsimus. Paksukoorelised, tugeva läikega valged pärlid muudavad oma värvi vastavalt pinnale, millel neid kantakse. Sobiva tooni leidmiseks soovitan pärleid enne ostmist peegli ees proovida.
Pärlite liigitus
Magevee e jõepärlid - Eestis levinuimad, hinnaklass 200 kuni 4000 krooni. Levinuimad on tugevalt baroksed, nööbi- või kartulikujulised, 3,0 -6,5 mm suurused, valged või roosad, aga ka lillaks, roheliseks, siniseks või mustaks värvitud keed, mis on suhteliselt õhukese koorega ning tagasihoidliku läikega.
Jaapani e Akoya pärlid kvaliteetsed Akoya pärlid on väga kirka läikega, sileda pinnaga ümmargused, 5,0 8,5 mm läbimõõduga, valged, kreemikad, kuldsed või hõbedased (värvid looduslikud). Väga ilus kee maksab ca 20.000 USD.
Lõunamere pärleid (South Sea Pearls) kasvatatakse Austraalia soojades rannikuvetes. Läbimõõt 10 20 mm, värvilt hõbevalged, kuldsed ja mitte nii säravad kui Jaapani pärlid. On väga haruldased ja hinnalised. Suurtest ümmargustest pärlitest kallis kee võib maksta 100 000 USD.
Tahhiiti e. looduslikud mustad pärlid (Lõunamere pärlite eriliik) pärinevad Prantsuse Polüneesiast (Tuamotu saarestikust) ning nende valmistajaks on mustahuuleline auster Pinctada margaritifera. Läbimõõt 10 20mm. Käesoleval ajal maailma kalleimad pärlid, seda eelkõige oma müstiliste looduslike värvivarjundite tõttu. Kallimad keed maksavad 100 000 - 200 000 USD, kuid on ka palju hinnalisemaid.
Pärlikee punumine ja pikkus
Pärlikee punumine nõuab eraldi väljaõpet, materjali tundmist ja väga osavaid sõrmi. Punumise käigus leitakse pärlikeele ka sobiv lukk, mis looduslike pärlite puhul on kullast või hõbedast ning kallimad kaunistatud vääriskividega. Pärlite punumisel eraldatakse iga pärl järgmisest väikese sõlmekesega, mis pärlikee juhusliku katkemise korral takistab kogu kee laialipudenemist. Punumiseks kasutatakse spetsiaalset pärlisiidi. Pärleid tuleks normaalse kandmise korral vähemalt 2 aasta järel lasta puhastada ja ümber punuda, et vältida kee ootamatut katkemist.
Pärlikeede pikkused:
Choker - 36-38 cm - kantakse tihedalt ümber kaela, eeldab pikka saledat kaela
Princess - ~ 45,0 cm - (Eestis ostetuim 42 45 cm)
Matinee - 55-58 cm - levinuim pikkus Soomes
Opera - 76-91 cm
Sautoir - üle selle - sobib pikale, saledale naisele (Coco Chanel stiil).
Lisaks ühekordsetele keedele on väga levinud pidulikumad 2- ja 3-realised pärlid, mida saab kanda kas siledate ridadena või keerutatult. Eriti pidulikke mitmerealisi pärleid kaunistab juveelidega ehitud lukk, mida tihti kantakse ees. Sageli kaunistatakse pärlikeed spetsiaalse lukustiga kuloniga, mis võimaldab seda vajadusel kergesti ära võtta.
Pärlite hooldamine
Pärlid on väga suurt hoolt nõudvad kalliskivid. Parim hoiukoht neile on pehme puuvillavoodriga kotike, kus peale pärlite midagi muud ei hoita. Kõik kuld-, hõbe jm metallidest ehted kriibivad pärlite pinda, mistõttu ei kanta pärlikeega koos ka muid (metall)ehteid. Küll aga kombineeritakse erinevaid pärleid omavahel. Pärli pind on väga tundlik ka kosmeetikumide, juukselakkide, parfüümide ja isegi väga nõrkade hapete suhtes, mis välistab täiesti pärlite kandmise juuksuris, kosmeetiliste protseduuride ja kodutööde ajal. Pärli pinda söövitab näiteks happeline nahaeritis, mistõttu raskesti haige perenaise pärlid jäävad haigeks ja sageli surevad koos temaga.
Pärlite puhul kehtib järgmine reegel viimasena kaela (väljudes kodust) ja esimesena ära (saabudes koju). Pärleid võib pärast kandmist õrnalt puhastada nõrgalt niiske flanell-lapikesega, eemaldamaks neile sattunud puudri- või kreemiosakesi. Pärleid ei tohi hoida soojas ja kuivas kohas (radiaatori või ahju lähedal), sest pärli koostisse kuulub ka vesi, mille aurustumisel pärlikiht hakkab pragunema ning seda ei saa enam taastada.